Blog

yabancıya konut satışı

Yabancıya Konut Satışı Sırasında Askeri Güvenlik Sorgulaması Yok ; Yabancıya uyruklu gerçek kişilere taşınmaz satışında, 71 ilde Askeri yasak ve güvenlik bölgesi sorgulaması yapılmayacak.

Yabancıya konut satışı konusunda en önemli hususlardan birinin hızlı hizmet olduğunu dile getiren Mustafa Hakan Özelmacıklı “yapılan düzenleme ile yabancıya satış sırasında askeriye ile yazışmalar yapılmayacak ve kanuni diğer koşullara uygun ise işlem derhal başlatılacak.

Daha önce 58 ilde geçerli olan uygulama yapılan düzenleme ile 71 ile çıkarılmış oldu. Yürütülen çalışmalar sonrasında, askeri güvenlik bölgesi kuşağında kalan taşınmazlar belirlendi.

Artık bu şehirlerde tapu işlemleri esnasında komutanlıklar ile iletişim yapılmadan işlem yapılabiliyor’’ açıklamasında bulundu.

Yapılan düzenleme ile 2565 sayılı kanun kapsamında sorgulama yapılmayacak iller listesinin yeniden düzenlendiğini belirten Özelmacıklı, ‘ ’Yabancıya konut satışı kapsam içerisinde İzmir ve Ankara gibi önemli büyükşehirlerde Tapu Müdürlüğü tarafından yetkili komutanlığa sorulmadan işlem yapılabilecek.

Lakin hala on ilimizde yani İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Hatay, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Van ve Şırnak’ta satış işlemi öncesinde komutanlık onaylamaı gerekiyor” şeklinde mevzuştu.

Yabancı konut satışı tapu süresi önemli

Özelmacıklı, “Türkiye genelinde 2018 senesinde yabancılara 39 bin 663 konut satıldı. 2018 senesinde bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında arttı.

Yabancılara yapılan konut satışlarında 2018 yılında ilk sırayı 14 bin 270 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 7 bin 938 konut ile Antalya aldı. Antalya’yı 2 bin 720 konut satışı ile Bursa ve 2 bin 133 konut satışı ile Ankara izledi.

Sonrasında sırasıyla Yalova, Sakarya, Trabzon, Aydın, Mersin, Samsun olarak devam ediyor. Son verilere bakılırsa ülkemizde 287.055 yabancı iyelik söz mevzusu” dedi.

Yabancıya Konut Satışı Sırasında Askeri Güvenlik Sorgulaması Yok Yazımı Okudunuz Diğer Tüm Yazılarımı Okumak için Buraya Tıklayınız.

Yabancıya Konut SatışıDekorasyon Önerileri  Dekorasyon Önerileri   Dekorasyon Önerileri

 

 

 

 

RE/MAX AMBİANCE BURSA Satılık & Kiralık Daire EMLAK OFİSİ

Remax Ambiance Bursa Emlak Şirketi Satılık, Kiralık Gayrimenkuller için Tüm ilanlarımıza bakabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Özellikleri Karşılaştır

Karşılaştırmak (0)