Blog

emlak Vergisi İadesi

Emlak Vergisi İadesi

Emlak vergisi İadesi ; 2020 ödeme devri başladı. Türkiye sınırları içerisinde ev, arsa, işyeri, dükkan, tarla ve arazi benzer biçimde taşınmazı olan herkesi ilgilendire emlak vergisi için belirli muafiyet şartları uygulanıyor.

Örneğin emekli, ev hanımı, işi olmayan olan bir çok kişiye emlak vergisi muafiyeti hakkı belirli şartlar altında tanınıyor. Ancak pek çok kişi bu hakkı bilmediği için vergi ödüyor.

İşte bu kişilere ödemiş oldukları emlak vergisi iadesi yapılıyor. Ancak bunun için de belirli bir zaman aşımı sınırı uygulanıyor. İşte, emlak vergisinde bilinmesi gereken önemli bilgiler!

Her yıl düzenil olarak ödenen vergiler arasında yer alan emlak vergisi için 2020 ödeme dönemi başladı.

emlak vergisi iadesi

EMLAK VERGİSİ BEYANNAME VERME!

Emlak vergisi öteki vergilerden farklı olarak otomatik olarak her sene gerçekleşme ettirilyor ve beyanname verilmesine gerek olmuyor.

Her sene emlak vergisi ödeme tarihleri içinde belediyeler otomatik olarak belirlenen yeniden değerleme oranı üzerinden emlak vergisini gerçekleşme ettiriyor ve bu tutarlar üzerinden vergi ödemesi yapılıyor.

EMLAK VERGİSİ 2020 SORGULAMA EKRANI! 2020 YILINDA EMLAK VERGİSİ KAÇ TL OLDU?

emlak vergisi ne kadar oldu

Gömü ve Maliye Bakanlığı milyonlarca taşınmaz sahibi tarafınca beklenen 2020 emlak vergisi artış oranı için uygulanacak sayıı açıkladı. 28 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete ile piyasaya sürülen yeni Emlak Vergisi Kanunu tebliği ile 2019 yılı için yine değerleme oranı %22,5 olarak belirlendiği, emlak vergisi yeniden değerleme oranı olarak ise bu sayıın yarısının doğrusu yüzde 11.29 sayıının uygulunacağı ilan edildi. Yeni bildirie gore 2020 yılında emlak vergisi tutarları yüzde 11,29 oranında artış gösterdi. Doğrusu 2019 yılında 100 lira emlak vergisi ödeyen kişiler bu yıl yüzde 11,29 oranında artış göstererek 111,29 lira olarak ödeme yapacaklar. Online ödeme hizmeti sunan belediyelerin web siteleri üzerinden ve e devlet üzerinden emlak vergisi sorgulama işlemi yapabiliceğiniz benzer biçimde geçen yıl ödemiş olduğunuz sayıın üzerinden yüzde 11.29 oranı ile zam hesaplaması yaparak meblağı hesaplayabilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ İADE DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ 2020!

……………………………….. Belediyesi Emlak Dairesi Başkanlığına

Belediyeniz sınırları içerisinde yer edinen ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,…. Adresinde bulunan taşınmazım için ödemiş olduğum emlak vergisi meblağının geriye dönük olarak .,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,.. (en fazla 5 yıl olarak yazılabilmektedir) yılık olarak hesaplanarak tarafıma iade edilmesini talep ederim. Saygılarımla

İsim Soyisim

Tarih İmza

 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ 2020

Tüm vergilerde olduğu benzer biçimde emlak vergisinde de belirli şartlar altında muafiyet hakkı tanınmaktadır.

2020 senesinde emlak vergisi muafiyeti tanınan kişiler; Emekliler, Ev hanımları, İşi olmayan kişiler, Engelliler, Gaziler ve şehit yakınları olarak sıralanmakta olup bu kişilerin sahip oldukları taşınmazın bireyin tek evi olması ve evlerinin büyüklüğünün 240 metrekareyi aşmaması şartı ile emlak vergisi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

emlak vergisi

EMLAK VERGİSİ İADESİ!

Vergi usul kanunu Madde 120/2 dayanak gösterilerek emlak vergisi muafiyeti olmasına rağmen ödeme yapan kişilere geriye dönük 5 senelik ödemiş oldukları vergi iade edilmektedir.

Bu noktada vergi iadesi için muafiyet hakkı olmasına rağmen vergi ödeyen kişilerin vergi ödemiş oldukları belediyeyi ziyaret ederek yukarıda yer alan istekçeyi yazıp Vergi usul kanunu Madde 120/2 dayanak göstererek iade talebinde bulunmasıdır.

Emlak Vergisi İadesi Nasıl Alınır? Muafiyeti Olmasına Rağmen Vergi Ödeyenler 5 Senelik Paralarını Geri Alacaklar! Yazımı Okudunuz Diğer Tüm Yazılarımı Okumak için Buraya Tıklayınız.

Emlak Vergisi İadesiEmlak Vergisi İadesi  Emlak Vergisi İadesi   Emlak Vergisi İadesi

 

 

 

 

RE/MAX AMBİANCE BURSA Satılık & Kiralık Daire EMLAK OFİSİ

Remax Ambiance Bursa Emlak Şirketi Satılık, Kiralık Gayrimenkuller için Tüm ilanlarımıza bakabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Özellikleri Karşılaştır

Karşılaştırmak (0)
%d blogcu bunu beğendi: